Perfumy i ich historia
2021-03-11
Perfumy - ogólnie dostępny kosmetyk, który można bez problemu kupić w takich miejscach jak perfumeria, sklep kosmetyczny, czy drogeria internetowa, kiedyś był dobrem luksusowym. Dziś wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez odpowiednio dobranego zapachu, który jest podkreśleniem ich stylu. Czym tak naprawdę są, jaka jest historia perfum i jak tworzy się ich receptury?
Co to są perfumy?
Samo słowo pochodzi od francuskiego par fumée, czyli "przez dym". Powstają one przez połączenie olejków zapachowych, rozpuszczalnika, którym jest alkohol - najczęściej etylowy i różnych dodatkowych substancji, np. wzmacniających. Po naniesieniu kosmetyku na skórę alkohol szybko paruje, pozostawiając na niej esencjonalne olejki zapachowe, które roztaczają piękny aromat. Oprócz właściwych perfum, które mają największe stężenie, dostępne są także wody perfumowane oraz wody toaletowe.
Perfumy - historia
Podobno człowiek wynalazł perfumy w tym samym czasie, kiedy wynalazł ogień. Trudno powiedzieć ile w tym prawdy, jednak wiemy, że już w starożytnym Egipcie, a potem też w starożytnej Grecji i Rzymie stosowano różne kompozycje zapachowe. Dostępne były wtedy dla wyższych klas społecznych. Różnych zapachów używano też w obrzędach religijnych. Dużym powodzeniem cieszyły się perfumy na dworze Ludwika XIV, który zatrudniał wybitnych perfumiarzy. Jednak dopiero XIX wiek przyniósł rozwój perfumiarstwa na szeroką skalę. Pozwoliło na to wynalezienie różnych syntetycznych składników. W XX wieku pojawiły się wybitne nazwiska twórców kultowych zapachów, które cieszą się ogromną popularnością do dziś.
Sztuka produkcji perfum
O zapachu danych perfum decyduje kompozycja zapachowa. Jej stworzenie to prawdziwa sztuka, którą zajmują się profesjonalni perfumiarze. Kompozycje zapachów znanych marek są ścisłą tajemnicą. Składają się na nie trzy akordy. Akord bazowy to składniki, które uwalniają się najwolniej, ale najdłużej pozostają wyczuwalne - czasem nawet kilka dni. Najczęściej są to takie substancje jak piżmo, ambra czy żywice. Średni akord to zazwyczaj zapachy kwiatowe i korzenne, które są delikatne i wyróżniają się średnią lotnością. Najbardziej ulotny i nietrwały, ale też wyczuwalny od razu po otwarciu flakonika jest akord wysoki - najczęściej to cytrusy, zioła i inne, orzeźwiające zapachy. Poszczególne kompozycje są mieszanką wielu różnych zapachów dostępnych w naturze, które zestawione ze sobą, a czasem dopiero w kontakcie z ludzką skórą, dają zupełnie nowy aromat tworząc perfumy damskie lub męskie.